Koncert symfoniczny - Andrzej Panufnik in memoriam
piątek 23 V 2014 | godz. 19:00
Wystąpi:
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Michał Klauza – dyrygent
Artur Kasperek – fagot
Program
A. Panufnik – „Uwertura bohaterska”
A. Panufnik – Koncert fagotowy (1985) dedykowany pamięci ks. Jerzego Popiełuszki
M. Weinberg – II Symfonia op. 30 - polskie prawykonanie
Dlaczego Andrzej Panufnik i Mieczysław Weinberg? Obaj kompozytorzy musieli z Polski emigrować. Choć zrobili to zupełnie z innych przyczyn i w zupełnie inne strony świata. Obaj kompozytorzy byli też na indeksie. Ich muzyka nie spodobała się ludziom, którzy uważali, że sztuka powinna wyglądać inaczej.
W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika. Utwory, które zostaną zaprezentowane podczas piątkowego koncertu to dzieła przejmujące. Niosące bardzo ważne przesłanie – wolność zwycięży.
Koncert fagotowy, powstał na wieść o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki. W muzyce można usłyszeć bardzo wyraźnie wszystkie elementy dramatu, który się wówczas rozegrał. Porwanie, przesłuchanie i trzy głuche uderzenia.
Ponadto podczas koncertu będzie miało miejsce prawykonanie w Polsce II Symfonii op. 30 Mieczysława Weinberga.
Po inwazji Hitlera na Polskę Mieczysław, jako jedyny z rodziny, zdołał przedostać się na wschód. Jego najbliżsi zginęli w obozie w Trawnikach. Weinberg znalazł się w Mińsku Białoruskim. Po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej uciekł do Taszkientu, znalazł tam zatrudnienie w miejscowej operze. Z Uzbekistanu wysłał rękopis swojej I Symfonii Dymitrowi Szostakowiczowi, który wkrótce zaprosił go do Moskwy. Weinberg osiadł w radzieckiej stolicy i mieszkał tam do końca życia.
Weinberg choć uniknął prześladowania przez nazistów, był więziony przez władze radzieckie. W 1946 roku Weinberga oskarżono o to, że za mało odwołuje się do folkloru i pisze zbyt pesymistyczną muzykę. W 1948 roku oskarżono go o formalizm i zakazano wykonywać kilku jego utworów. W tym czasie zarabiał na życie pisząc muzykę dla radia i dla cyrku. W lutym 1953 roku został aresztowany za „żydowski nacjonalizm burżuazyjny.” Zwolniono go dzięki pomocy Szostakowicza. W następnych latach Wajnberg komponował dużo muzyki filmowej. Najbardziej znany był film wojenny "Lecą żurawie".
W swoich kompozycjach często wykorzystywał teksty poetów polskich, zwłaszcza Juliana Tuwima. Lista jego dzieł jest imponująca, wiele z nich pozostaje jednak nieznanych szerszej publiczności.
Z tym większą radością informujemy, że właśnie w białostockiej filharmonii odbędzie się prawykonanie w Polsce II Symfonii op.30.
Co to oznacza? Melomanom tłumaczyć nie trzeba. Tego wieczoru w filharmonii po prostu warto być.
Sala Koncertowa, ul. Podleśna 2, godz.19:00
CENY BILETÓW:
bilet normalny: 40 zł
bilet ulgowy: 32 zł
bilet studencki: 20 zł
bilet szkolny: 15 zł
wejściówka normalna: 20 zł
wejściówka ulgowa: 15 zł